+48 501 045 785 zarzad@3wk.pl

Ida Kamińska – Wieczór wspomnień

Fundacja Trzeci Wymiar Kultury oraz Narodowe Centrum Kultury i Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce zapraszają na Wieczór wspomnień i konferencję poświęconą Idzie Kamińskiej.

11.03.2018r. godz. 18:00, Łódź ul. Wojska Polskiego 121, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

WSTĘP WOLNY

Rezerwacja zaproszeń pod adresem mailowym: zarzad@3wk.pl 

Akredytacje Prasowe pod nr tel.: 690 486 974

W trakcie wieczoru zaprezentujemy film " Sklep przy głównej ulicy" -zdobywca Oscara w roku 1966 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego – jako pierwszy film z Europy Wschodniej.

Do Oscara nominowana była również odtwórczyni głównej roli, Ida Kamińska - na wieczór filmowy zaprasza Mariusz Szczygieł

Spotkanie z autorką jedynej biografii Idy Kamińskiej, Panią Giulią Randoni poprowadzi Pani dr Monika Polit

MUZYKA:
Marcin Werner

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

W 50 rocznicę dramatycznych wydarzeń Marca ‘68 pragniemy przypomnieć sylwetkę wybitnej aktorki i reżyserki sceny żydowskiej Idy Kamińskiej. Owa współtwórczyni i zarazem gwiazda nowoczesnego teatru jidysz w II Rzeczypospolitej nie zaprzestała swej artystycznej pracy nawet w czasie wojny i prowadziła teatr pod okupacją sowiecką we Lwowie. Po pełnym niebezpieczeństw powrocie do Polski w 1948 roku zaczęła dyrektorować założonemu w Łodzi Teatrowi Żydowskiemu. Pod kierownictwem Kamińskiej na scenie przy Więckowskiego 15 (dziś mieści się tam Teatr Nowy im. K. Dejmka) zagrano 35 premier. W 1955 roku Teatr Żydowski został przeniesiony do Warszawy. Niestety wydarzenia marcowe 1968 roku sprawiły, że Polskę opuściła nie tylko Ida Kamińska, ale i wielu innych wybitnych aktorów warszawskiej sceny. Pragnąc złożyć hołd nestorce teatru, chcielibyśmy ponownie udostępnić łódzkiej widowni Teatr Żydowski. Sądzimy, że pierwszym krokiem do tego może stać się wieczór poświęcony Idzie Kaminskiej. Choć rocznica Marca’68 przywodzi na myśl kres żywej kultury jidysz, to właśnie wtedy chcemy przywołać najznakomitsze jej przejawy, wśród których znalazły się sceniczne dokonania Kamińskiej. Naszą przewodniczką po życiu i dziele wielkiej aktorki będzie dr Julia Randone – urodzona we włosko-polskiej rodzinie, teatrolog, autorka jedynej na świecie biografii Idy Kamińskiej. Jej praca oparta jest na szeroko zakrojonej kwerendzie archiwalnej obejmującej literaturę i dokumenty w języku polskim, rosyjskim, angielskim, jidysz oraz hebrajskim.
Podczas wieczoru wspomnień, opowiadać o Idzie Kamińskiej będą jej współpracownicy, aktorzy Teatru Żydowskiego oraz między innymi pełnomocnik i współpracownik Pani Premier Izraela Goldy Meir dyrektor Yiddishspeil Theatre Samuel Atzmon – Wircer